concerts

Resonance Acousmatic Concerts

Concert Hall at Tomasza Str. 43

Thursday, October 10, 7.00 P.M.

Argentina

Luis María Serra  (luismaserra@yahoo.com.ar) “Suite de esculturas”, ( multimedia images, 12 min.)

Javier Leichman “Yo Acus”" Acousmatic 11 min.”

Columbia

Carlos Adrian Hidalgo - Metall-Holz-Fell: 7:15″ (stereo)

Spain Orquesta del Caos

Medin Peirón - Shock y Falsas esperanzas . 7 min

José Manuel Berenguer - Cuestión de aguas, nubes y sueños . 10.30

USA Texas University

Patrick Peringer: Do We All Dream? (1:00′),

Joseph Lyszczarz: String Theory (8:00″),

Mark Oliveiro: Social-Media-Music-Experiment#001(h) (2:00′),

Dan Tramte: euthanasia (8:17″)

Clubbing - 9.00 P.M. - Bomba Club, Szczepanski Sq. 2/1, 

Lamour Sweden Night (Stockholm)

Friday, October 11, 7.00 P.M.

Belgium FeBeME

Todor Todoroff – Voice Part II – Distant Voices – (1999, 11:43) 8 chan

Loup Mormont – Leviathan 10:00

Annette Vande Gorne – Yawar Fiesta,opera, extract « combattimento » 10:30

Meksyk AARSOM

Javier Alvarez: Península de Pájaros (Birds Peninsula) 6 channels 10:25

Manuel Rocha Iturbide CASI NADA (Allmost Nothing)  8 channels  10:48

Greece HELMCA

Orestis Karamanlis – Acqua Alta 4:00 (5.0)

Andreas Mniestris – Free association: the jungle 4:00 (ST)

Thanasis Epitidios – Piercing succesive surfaces part 1 5:26 (8.1)

Kostantinos Karathanasis -  Pastorale 3:59 (ST)

Andreas Monopolis -  Polyphonis 6:47 (8.0)

Spain AMEE

Carlos D. Perales: tics, cracks, chops & others glamorous 4’33”     eight channeles

José Manrique: Rock and roll interrompue 2’26” two channels

David Mantecón: Composición 5 3’23” two channels

Vicente R. Carinola……..Cielo Vivo…………..10’31” eight channels

Portugal Miso Music

Ka’mi – Xeakis’sche Grauwacke (2.0) 9:12

Simao Costa – DeCertoSerraMu (2.0) 15:27

Saturday, October 12, 7.00 P.M.

Węgry – HFCM

Andrea Szigetvári - Rhapsodic distortion on the body of the sweet homeland – let’s hurt!

Switzerland ICST

Ken Mouritzen: pok ti lø (11:45″)

Germán Toro Pérez: Inventario I (8.0) 8’30

Sweden Idka

Thomas Bjelkeborn - Swingding (5.1) 9:38

Helene Hedsund  MIŠKAS (8.0)( 2012) 8:07

Ukraine UAEM

ujif_notfound - Alphabet Composer – installation

Georgy Potopalsky - Rec_Struc – installation

Igor Stetsyuk (b.1958) – The Triptych, 2007, (small suite) from sketches to the ballet after V. Zamyatin’s “WE” (8 min), electronic recording

Evgeniy Vashchenko (V4W.ENKO)(b.1981) – “idle, 2013, (5 min) ), electronic recording

Alla Zagaykevych (b.1966) – “Voice/Way”, 2013, for voice and electronics (voice – Alla Zagaykevych).(7 min)

France SAME

Pierre Boeswillwald – Le Journal d’une Fievre (2.0) 10:18

Poland PSeME

Lukasz Szalankiewicz - Rosora / Wymiar 4/5 (2.0 live) 10:00

Lidia Zielinska – Eight Island (8.0) 9:10

Dariusz Mazurowski – Eighth Samuray (5.1) 7:25

Krzysztof Gawlas – Soundscape mit Cage und Joyce (und Markov ist auch dabei)
8-ch, 8’51”


Video streaming by Ustream


Video streaming by Ustream

Sunday, October 13, 7.00 P.M.

40th Anniversary Concert

Jorge Gregorio Garcia Moncada (Columbia) – Noino Buinaima (2013) (8.0) 20:06

Jozef Rychlik – Musinelle (1975)

Barbara Zawadzka – ecce homo (1978)

Magdalena Dlugosz – Ocean City (2007)

Szymon Strzelec - Werbigerations (2013)

Karol Nepelski, Paulina Załubska – Homo Sonans (2009) for body, interactive sound and video

Luigi Russolo – Risveglia di una cita per intonarumori (1913)

Noise Orchestra: Maciej Koczur (conductor), Natalia Balska, Barbara Bogunia, Marek Choloniewski, Jana Szostak, Dorota Tylka, Piotr Urbaniec

Epilog – Acoustic Concert

Center for Contemporary Art Solvay, Zakopianska 62, 8.30 P.M.

Flute Duo

Robert Dick (New York) & Leszek Hefi Wisniowski (Krakow)